wtorek, 20 maja 2014

Pałac, którego nie ma

Spacerując po Warszawie bardzo często przechodzimy koło nieistniejących budowli. Jedną z nich jest pałac Saski, wybudowany przez królów Augustów (II i III), a zburzony przez Niemców w 1944 roku. Z okazałej królewskiej rezydencji mamy dziś jedynie tyle:Kilka lat temu pałac miał być odbudowany, ale ostatecznie odkopane oryginalne fundamenty i piwnice zostały z powrotem zasypane, a pieniądze przeznaczono na budowę nowego mostu.
A jednak od niedawna można zobaczyć - nie tylko na starych fotografiach - jak wyglądała najważniejsza chyba w pierwszej połowie XVIII wieku, budowla stolicy.
Jak to możliwe? Otóż na tyłach widocznego na górnym zdjęciu Grobu Nieznanego Żołnierza, czyli w miejscu, gdzie naprawdę był kiedyś pałac Saski, ustawiono makietę, przedstawiającą tę budowlę w skali 1:25.
Można obejść ją dookoła, dokładnie przyjrzeć się nieistniejącemu pałacowi i pożałować, że nie mamy już tej imponującej budowli.
 
 
Odtworzone zostało też pałacowe otoczenie z pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, który przed wojną stał właśnie na placu Saskim (dziś jest przed Pałacem Prezydenckim). Są też trawniki, samochody i latarnie.
 

 
Makieta ta to obiecujący początek parku miniatur, w którym będzie można - podobno już w przyszłym roku - obejrzeć wiele innych znanych dziś tylko ze słyszenia budowli. Już się nie mogę doczekać, żeby zobaczyć Gościnny Dwór, sobór św. Aleksandra czy Wielką Synagogę na Tłomackiem.
Warszawa była przed wojną pięknym miastem i mam nadzieję, że dzięki tym makietom będziemy mogli sobie o tym przypomnieć.
A na razie, po obejrzeniu pałacu Saskiego można pójść na spacer do Ogrodu Saskiego, będącego kiedyś częścią tego pałacu. Na szczęście zachował się do dziś i jest jak najbardziej prawdziwy i piękny.
 

 

3 komentarze:

  1. No za soborem św. Aleksandra ja jakoś nie tęsknię, ale pomysł z miniaturami bardzo ciekawy. Co powiesz na: dom firmy Gebethner i Wolff albo pałac Brühla na Woli albo Dom Mody Bogusław Herse - brzmią magicznie, no nie? Znalazłam stronę Zniszczone budynki w Warszawie na Wikipedii :))).

    Wikipedia pouczyła mnie też, że pałac Saski przechodził niesamowite przeobrażenia od czasów dworu Tobiasza Morsztyna z XVII wieku. Od razu pomyślałam sobie, że makieta powinna być multimedialna i pokazywać zmieniające się kształty budynków, a dookoła nich przyśpieszony bieg ludzkich istot, ale doszłam do wniosku, że wtedy nie zapamiętalibyśmy nic z tego kołowrotka czasów, więc chyba lepiej, że makieta jest jaka jest i pokazuje (jeżeli dobrze zrozumiałam) ostatnią wersję przed zburzeniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. pałac Brühla jeszcze stoi w naturalnej skali, choć w ruinie, w Brodach koło Lubska (na trasie Lubsko - Forst; woj. Lubuskie), można go zwiedzać puki co.

    OdpowiedzUsuń