wtorek, 17 grudnia 2013

Piękna nasza Polska cała

Świat wkoło jakiś taki bury, ludzie na ulicach schowani w czeluściach szarych kurtek, owinięci szalikami w kolorze grafitu... Zdecydowanie trzeba nam kolorów! Najłatwiej oczywiście wyciągnąć z szafy ghańskie tkaniny i napawać się ich barwami. Ale ja postanowiłam ucieszyć i siebie i - mam nadzieję - Was, kolorami, których przecież w innych porach roku nie szczędzi nam Polska.
Jak śpiewali Starsi Panowie:
Wiosną z krajem więź rozczula -
oj matula, matula
z ojczyzny jest!

Popatrzcie sami, czyż nie pięknie?
 
 Wszystkie zdjęcia, które chcę Wam dziś pokazać, zrobiłam w czasie święta tulipanów obchodzonego w długi weekend majowy, nie w Holandii, a pod Poznaniem, w Chrzypsku Wielkim.
Hektary porośnięte różnokolorowym kwieciem widać przez cały czas kwitnienia tulipanów, ale w 3 pierwsze dni maja, podczas trwania święta, można pochodzić sobie wzdłuż barwnych pasów i nie tylko cieszyć się widokiem, ale też kupić cebulki lub cięte kwiaty.
Pierwszego maja najstosowniej posiedzieć sobie w tym kąciku:
 
 
Ale już drugiego, w święto flagi wypadało by się przenieść do innego zakątka:
 
 
Jak widać, tulipany dobre są na każdą okazję. Niektóre pasują do świąt kościelnych:
 
odmiana JPII
 
inne przydałyby się politykom:
 
z lewej Maria, z prawej Lech
 
Zwykli ludzie mogą wybierać sobie ze wszystkich rodzajów. A jest ich całe mnóstwo. Tulipany potrafią wyglądać jak peonie:
 
 
jak róże czy maki:
 
 
i jak wiele innych kwiatów:
 
 

A jeśli komuś - mimo różnorodności - znudzi się obcowanie wyłącznie z tulipanami, to wystarczy rzut oka poza granicę gospodarstwa kwiatowego. Polska wiosną jest naprawdę kolorowa!

 
A i wśród tulipanów kryją się czasem kwiatki niespodzianki, które też chciałyby się pokazać szerokiej publiczności, więc popatrzmy sobie i na tego jednego żonkilka w towarzystwie szafirków, który jakimś cudem wyrósł na tulipanowym polu.
 

Za oknem szarzej i szarzej, ale mnie zrobiło się jakby weselej. Wam też?

"oj przemądra natura, natura jest"

Aby do wiosny! :)

PS A jeśli ktoś chciałby poczytać o innych "kwiatowych" miejscach w Polsce, to zapraszam tutaj

3 komentarze: