poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Mendelssohnem stukają kopyta...


Okazało się, że w  moim foto-zbiorze znajduje się dość dużo zdjęć ślubnych. Młode pary i ceremonie weselne wyglądają zazwyczaj tak, że aparat sam się ku nim wyciąga. O, na przykład ten mnogi ślub w Erytrei.
uroczystość zaślubin w kościele w Asmarze


Natknęliśmy się na niego przypadkiem, szliśmy zupełnie gdzie indziej, ale zobaczywszy otwarty kościół, postanowiliśmy go zwiedzić. No, a jak już znaleźliśmy się w środku, to nie sposób było wyjść. Tyle par nowożeńców, takie wspaniałe płaszcze i korony. A te fryzury, samochody…
nowożeńcy w trakcie mszy mieli na głowach korony, a w rękach laski
 
każda para ubrana była w inne płaszcze
 

państwo młodzi i świadkowie

goście oznaczeni byli kotylionami
 
Erytrejki są mistrzyniami wymyślnych fryzur
 
po uroczystości nowożeńcy odjechali przystrojonymi autami
 
Również przypadkiem trafiłam kiedyś na przedwesele w indyjskim Dżajpurze. Choć ubrani byliśmy w wyciągnięte podkoszulki i pogniecione spodnie, to gospodarze przyjęcia, gdy tylko nas zauważyli, natychmiast zaprosili na ucztę i do wspólnych tańców. Dość długo rozglądaliśmy się poszukując panny młodej. Większość pań miała na sobie eleganckie, bogato zdobione sari i nie mogliśmy się zdecydować, która z nich jest tą najważniejszą. W końcu wytłumaczono nam, że panna młoda jest jeszcze w swoim rodzinnym mieście, a tu bawią się goście pana młodego.
 

pan młody w otoczeniu kobiet z jego rodziny
 
Takie imprezy wstępne (z orkiestrą, wspaniałymi potrawami i pięknymi strojami) odbywają się przez kilka dni poprzedzających właściwe wesele. Przybycia panny młodej i jej rodziny spodziewano się za dwa dni. I wtedy to dopiero się zacznie.
tak ubrali się goście na imprezę trzy dni przed ślubem, wyobrażacie sobie jakie stroje przygotowali na właściwe wesele?!
 
młode damy równie eleganckie, jak dorośli
 
Zostaliśmy serdecznie zaproszenia na wszystkie świąteczne dni, ale niestety mieliśmy plan podróży i musieliśmy jechać dalej. Do dziś trochę tego żałuję.
Na prawdziwe wesele zostałam zaproszona w Jemenie. Ale i tu nie udało mi się zobaczyć panny młodej (czy raczej panien, bo to był potrójny ślub), bo arabska tradycja każe dzielić uroczystość na dwie części, damską i męską.

panowie młodzi
 
Kobiety bawiły się więc w domu, a nas dołączono do tańczących na ulicy mężczyzn. Biała turystka nie jest zaliczana do żeńskiej części ludzkości i może spokojnie fotografować się  z panami młodymi i wywijać dżambijami z ich męskimi znajomymi.

przygotowania do tańców. Za pasami stojących w kręgu mężczyzn widać dżambije, jeszcze w pochwach, ale już za chwilę wyciągną je i będą wywijać nimi nad głowami
 
„Kompletne” pary młode udało mi się oglądać w wielu innych krajach, niestety skutkiem globalizacji większość z nich wyglądała bardzo podobnie do naszych. Właściwie jedynie w Indiach widziałam panny młode nie w białych sukniach.

tu pannę młodą zasłoniła inna kobieta, ale ładnie prezentuje się pan młody,
 
a żonę widać tu. Młodzi przyszli nad Ganges złożyć bogini-rzece dary i prosić o szczęście na wspólną drogę życia
 
Wszędzie indziej tylko kolor skóry lub architektura w tle pozwalają stwierdzić, że nie jest to wesele w Warszawie czy Krakowie.
to zdjęcie zrobiłam w ghańskim Kumasi
 

a to w uzbeckim Szahrisabzie
 
młodej parze towarzyszył zespół trębaczy
 
 
No, może w Kambodży było też trochę inaczej niż u nas. Spójrzcie na te zdjęcia z jednego ślubu i sami oceńcie, kto jest kto.
 
 
 


 

5 komentarzy:

 1. Słyszałam takie zdanie, że wesele to egzamin z bycia sobą...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale tylko własne czy inne tez się licza? :)

   Usuń
  2. Ja słyszałam, że to dlatego powinno być "raz w życiu", bo na więcej może siły nie starczyć ;)

   Usuń
 2. Choćby dla tych warkoczy chcę pojechać do Erytrei. Moje marne 3 tajskie warkoczyki to na prawdę wstyd pokazać przy nich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, Erytrejki to bardzo piękne kobiety (jak twierdzą niektórzy, razem z Etiopkami zajmują pierwsze miejsce na świecie) i dbają o swą urodę, między innymi poprzez tworzenie misternych fryzur.

   Usuń