Pobytu na Cyprze nie zaczęłam wcale od stolicy kraju, tylko od Larnaki, bo tam latają samoloty z Warszawy.
![]() |
dzień przed moim przyjazdem zanotowano na Cyprze najniższą temperaturę od 40 lat |
Niewątpliwą zaletą lotniska w Larnace jest to, że można do miasta pójść z niego piechotą, oglądając przy okazji kilka głównych okolicznych atrakcji. Wystarczy piętnastominutowy spacer i już się jest nad słonym jeziorem,
które znane jest z tego, że w pewnych okresach roku mieszkają nad nim flamingi.
Przełom lutego i marca to ostatnie chwile, kiedy można je zobaczyć. Dość to zabawny widok, bo różowe ptaki chodzą sobie w płytkiej wodzie tuż koło ulicy i lotniskowego zaplecza, na którym stoją samoloty.
Dookoła słonego jeziora jest ścieżka spacerowa
i warto pójść nią choć kawałek, by zwiedzić jeden z ważniejszych punktów na sakralnej mapie Cypru. Jest nim, malowniczo się prezentujący nad brzegiem, meczet Hala Sultan Tekke.
Zbudowano go w miejscu, w którym od wieków znajdował się grób Umm Haram. Była to krewna Mahometa, choć nie jest łatwo pojąć łączące ich więzy krwi. Co prawda, wytłumaczono to dokładnie na tablicy znajdującej się koło grobowca,
ale obawiam się, że nie dam rady tego powtórzyć. W każdym razie, była Mahometowi na tyle bliska, że nie mógł się z nią ożenić.
W ramach szerzenia islamu w 649 roku przyjechała z arabskim
wojskiem na Cypr i zabiła się tu spadając z wierzchowca (niektórzy twierdzą, że
był nim osioł). Jej grobowiec stał się
najważniejszym świętym miejscem dla cypryjskich muzułmanów.
Dla chrześcijan istotniejsza jest cerkiew św. Łazarza, znajdująca się jakieś pięć kilometrów dalej, w samym centrum Larnaki.
Łazarz, który został wskrzeszony przez Chrystusa, uciekł z Judei w okresie prześladowania chrześcijan. Dopłynął do Cypru i spędził tu trzydzieści lat, aż do swojej drugiej i ostatniej śmierci. Był pierwszym biskupem Kition, bo tak kiedyś nazywała się Larnaka.
Nad jego grobem zbudowano najstarszy kościół na Cyprze. W 890 roku odkryto w nim sarkofag ze szczątkami świętego. Cesarz Konstantynopola zabrał je do siebie, a w zamian zasponsorował budowę solidniejszego kościoła. Kości Łazarza nie zaznały spokoju, krzyżowcy wywieźli je do Marsylii i w końcu zaginęły. Jednak mieszkańcom Kition udało się schować kilka i dziś można w cerkwi św. Łazarza oglądać jego relikwie.
W ogóle warto do niej zajrzeć, choćby po to, by przyjrzeć się z bliska bogatemu ikonostasowi.
![]() |
święty Jan trzymający w ręku własną głową |
![]() |
a tu wspaniałe rumaki |
A potem można jeszcze pójść do przykościelnego muzeum bizantyjskiego (niestety nie wolno robić w nim zdjęć).
Lista sławnych postaci, które miały związek z Larnaką nie ogranicza się do kuzynki Mahometa i przyjaciela Chrystusa. Kilkaset lat wcześniej w tym mieście urodził się Zenon, znany w historii filozofii jako Zenon z Kition. Był jednym z najwybitniejszych filozofów świata, twórcą stoicyzmu i autorem powiedzenia „Fortuna kołem się toczy”.
Jego pomnik stoi na placu Europa.
Tu mniej więcej zaczyna się nadmorska promenada, którą w słoneczne dni spacerują turyści odwiedzający Larnakę.
Pod koniec lutego są to w przeważającej części Polacy, naszą pięknie szeleszczącą mowę słyszy się naprawdę wszędzie. Może w tych nieco mniej turystycznych częściach miasta trochę rzadziej, ale to tylko dlatego, że tam w ogóle nie ma zbyt dużo ludzi.
Bo Larnaka, mimo swojej długiej i bogatej historii, to miasto bardzo nastawione na turystykę. Właściwie wszędzie są albo hotele, albo bloki z mieszkaniami do wynajęcia. A przynajmniej takie sprawiają wrażenie.
Jakby nikt tam w ogóle nie mieszkał na stałe.
![]() |
no dobra, tu raczej ktoś mieszka na stałe. Ale takich miejsc nie ma dużo |
Pracownicy sklepów i restauracji mówią albo ze śpiewnym akcentem rosyjskim, albo z nutą hinduską.
![]() |
kotwica była darem od miasta Odessa, zakładam, że przed wojną. A teraz stałą się miejscem wyrażania solidarności z Ukrainą |
Dziwne to miasto i choć miło jest mieszkać nad ciepłym morzem,
![]() |
te kropki na niebie, to nie paprochy na zdjęciu, tylko latwace |
to nie wiem, czy chciałabym się tam przeprowadzić.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz