środa, 2 lipca 2014

Rozwiązanie anielskiej zagadki

Zgodnie z obietnicą, dziś rozwiązanie anielskiej zagadki. Okazała się bardzo łatwą, wszystkie odpowiedzi były prawidłowe. No, ale dla porządku, trzeba je oficjalnie podać.


Anioł nr 1 to jeden z rodziny aniołów zamieszkujących warszawską Pragę. Stoją i siedzą w różnych miejscach, ten z zagadkowego zdjęcia to anioł Borys, który czeka na pociąg przed dworcem Wschodnim.
 
koleżanka Borysa siedzi sobie przed centrum handlowym
 
 
Anioł nr 2, a właściwie dwa anioły zdobią drzwi kościoła Matki Bożej Łaskawej, tuż koło katedry. Wewnątrz tego kościoła można obejrzeć obraz głównej Patronki Warszawy, który przyjechał do nas z Rzymu w XVII wieku. Drzwi z aniołami są znacznie młodsze, pochodzą z  XXI wieku i stworzył je Igor Mitoraj. Widnieje na nich Matka Boża wysyłająca anioły na świat. Jak mówi twórca drzwi, anioły są okaleczone, jak rzeźby wydobywane z ruin greckich miast, a jeden z nich jest ranny w głowę - zupełnie jakby był warszawskim  powstańcem.


Anioł nr 3 podtrzymuje balkon jednej z kamienic przy ulicy Mokotowskiej. Idąc tą ulicą warto zadzierać głowę wysoko, bo wiele ze stojących przy niej domów jest bardzo pięknych. Są na nich anioły, słońca, wąsacze...Anioł nr 4 jest jednym z bohaterów parku rzeźby na Bródnie. Jego autorem jest Roman Stańczak.
 

Anioł nr 5 pochodzi z fasady kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Fasada ta jest bogato zdobiona i oprócz aniołów można zobaczyć na niej różne inne ciekawe dekoracje. Jest tam nawet sam król Stanisław August Poniatowski, przedstawiony jako jeden z cztery Ewangelistów.
 
widoczny z prawej strony św. Jan ma twarz króla Stasia
 
To już wszystko. Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście przy odgadywaniu. Następna zagadka już po wakacjach, bo teraz muszę lecieć się pakować i ruszać w drogę!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza