poniedziałek, 30 czerwca 2014

Moim rodakom w Kruszynianach

Miało być inaczej, kolorowo, wesoło i przyjemnie. Ale od wczoraj nie mogę przestać myśleć o tym, co stało się poprzedniej nocy w Kruszynianach.
 
zabytkowy drewniany meczet z przełomu XVIII  i XIX wieku


Zniszczenie zabytkowego meczetu - oficjalnie uznanego zarządzeniem prezydenta RP za pomnik historii Polski - i sprofanowanie kilkudziesięciu nagrobków tatarskiego cmentarza to okropne świństwo. A to, że użyto do tego znaku Polski Walczącej oburza mnie tak straszliwie, że po prostu nie mogę milczeć. Stanowczo nie życzę sobie, żeby ten symbol polskiego patriotyzmu, znak który jest mi drogi i który wiąże się z honorem i dumą mojej ojczyzny, stosowano do wyrażania nienawiści w stosunku do drugiego człowieka. I to do kogo?? Tatarzy mieszkający w Kruszynianach to polska szlachta o wielowiekowym rodowodzie, Kruszyniany dostali od króla Jana III Sobieskiego i dawno, bardzo dawno stali się Polakami.

muzułmański cmentarz w Kruszynianach
 
Choć w sumie nie to się liczy, najważniejsze jest, że są to po prostu dobrzy uczciwi ludzie, którzy mają prawo kultywować swoje tradycje, religię i kulturę. Szczególnie, że robią to w sposób przesycony duchem tolerancji i ekumenizmu. Jak zawsze ze śmiechem podkreśla przewodnik po meczecie - pan Dżemil Gębicki - w Kruszynianach właściwie nigdy się nie pracuje. "No bo przecież nie będę kosił ni piłował, jeśli akurat wypada prawosławne święto i moi sąsiedzi świętują. Katolickie uroczystości obchodzę z teściami (żona pana Dżemila jest katoliczką), a na muzułmańskie święta zjeżdżają się do Kruszynian Tatarzy mieszkający w innych częściach Polski. Dni nieświątecznych zostaje bardzo niewiele!"
Obrażanie tych ludzi i to za pomocą polskich symboli narodowych budzi we mnie poczucie bezsilnej wściekłości. Chciałabym jakoś dać znać moim rodakom z Kruszynian, że ja się z tym nie zgadzam. Że protestuję! Pewnie niewiele mogę zrobić, ale na stronie meczetu w Kruszynianach jest formularz kontaktowy http://www.kruszyniany.com.pl/kontakt i tam właśnie postanowiłam napisać, co myślę. Może i Wy napiszecie? Że to świetnie, że są w Kruszynianach polscy Tatarzy, że wielokulturowość jest skarbem i ogromną zaletą wschodnich regionów i że Polska jest naszą wspólną ojczyzną.
A, i jeszcze: ramadan karim!!

 

2 komentarze:

  1. Wysłałam formularz, zaprotestowałam. Tyle można zrobić w dobie internetu. Myślałam o petycji też.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I bardzo dobrze. Zwłaszcza, że imam odpisuje na wysłane do niego mejle i dziękuje za wsparcie. Podobno specjalistyczna firma usunęła napisy na własny koszt, bardzo mnie to cieszy!

      Usuń