wtorek, 3 czerwca 2014

Rozwiązanie zagadki cz. 3

To było najtrudniejsze pytanie. Wszyscy oczywiście wiedzą, że złota kaczka mieszkała w podziemiach pałacu Gnińskich Ostrogskich, w którym obecnie mieści się muzeum Fryderyka Chopina. Kamienną złotą kaczkę można oglądać w małym oczku wodnym koło pałacu. Ale zdjęcie zagadkowe było zrobione gdzie indziej. Gdzie?W podziemiach Zamku Królewskiego.
Po wojnie z rezydencji naszych królów zostały właściwie tylko dwie sterczyny, w tym jedna z oknem należącym do mieszkania Stefana Żeromskiego.
 
 
I ten niewielki kawałek muru to jedyna stary fragment odbudowanego w latach siedemdziesiątych XX wieku Zamku.
 

 
 Zachować te kilka cegieł nie było łatwo, bo sterczyna odchyliła się od pionu i szykowała się już do runięcia. Ponieważ jednak była wszystkim, co nam po Zamku pozostało, budowniczy dołożyli wszelkich starań, żeby ją utrzymać. Po troszku, dzień po dniu prostowano ścianę i dziś autentyczny fragment murów stanowi część gabinetu prywatnych audiencji tuż przy sali tronowej.


sala tronowa ze srebrnymi orłami, które - po wkroczeniu Niemców do Warszawy -osobiście zdzierał z czerwonego atłasu  Hans Frank.

Z części nadziemnych to tyle, ale na szczęście zachowały się też fragmenty zamkowych podziemi, piwnic i lochów. Można więc zobaczyć gotyckie mury i fragment ściany z dziurami wywierconymi przez Niemców, gdy przygotowywali Zamek do wysadzenia. Takich dziur były tysiące, ostało się kilka, których z jakichś przyczyn nie nafaszerowano dynamitem. 
Żeby je obejrzeć trzeba przejść takim piwnicznym korytarzykiem, w którym - dla uciechy młodszych i starszych zwiedzających - ustawiono figurki bohaterów warszawskich legend. Jest tam wiec bazyliszek i jest też złota kaczka, która była przedmiotem zagadki :)

1 komentarz: