niedziela, 29 czerwca 2014

Warszawska podróż w czasie

Jakiś czas temu pisałam o makiecie pałacu Saskiego, którą można oglądać na tyłach Grobu Nieznanego Żołnierza.

pałac Saski chroniony jest szybą pancerną, ale w parku Sowińskiego takich szyb nie będzie


Dziś z radością donoszę, że już w najbliższym tygodniu w parku Sowińskiego na Woli otwarty zostanie park miniatur, w którym znajdą się kolejne obiekty z cyklu budynków, których nie ma.
Na razie będzie to minipark z pięcioma makietami, ale docelowo (może już nawet w przyszłym roku) w parku znajdzie się około pięćdziesięciu miniatur, jedna bardziej niezwykła od drugiej. W większości to nieistniejące dziś budowle, kilka pozostałych przedstawionych zostanie w formie odmiennej od obecnej, na przykład sprzed stu czy dwustu lat. Poza tym przewidziane są atrakcje multimedialne, wśród których najbardziej ekscytującą wydaje mi się możliwość odbycia wirtualnego spaceru po rynku Starego Miasta z 1945 roku. Przechadzka wśród morza ruin w wiernie odtworzonej scenografii - to będzie niesamowite.
No, ale to dopiero w przyszłości. Na razie w parku Sowińskiego obejrzymy pięć budowli z centrum Warszawy, między innymi Gościnny Dwór i budynek Giełdy Warszawskiej.

tak wyglądała Giełda Warszawska w latach 1890-1900 (tramwaj konny, stroje ludzi - wszystko tak jak było naprawdę)
 
Miniatury wykonano w skali 1:25, starając się odtworzyć jak najwierniej wszystkie detale. Wielka to praca, ale i efekt imponujący. Poza tym w parku będzie można wzbogacić swoją wiedzę o informacje z zakresu stylów architektonicznych i historii sztuki (darmowe broszury) oraz oczywiście z historii Warszawy, bo każdy z budynków przechodził różne dzieje naznaczone burzliwą historią miasta.

pozawarszawskie budowle mazowieckie znajdą się w pełnej wersji parku
 
 
Krótko mówiąc, zapowiada się wspaniale i już nie mogę się doczekać wizyty w parku.
A Wy? Też niecierpliwie czekacie na to, żeby zobaczyć dawny Zakład Leczenia Kumysem? :)

1 komentarz: