niedziela, 15 listopada 2015

Opowiem Wam o Tel Awiwie

- Od razu widać, że jesteś turystką – orzekła D. – Żadna Izraelka nie założyłaby w listopadzie japonek. Ani nawet sandałów. Jak tylko oficjalnie zaczyna się sezon zimowy wyciągają botki i kozaki. To, że na dworze jest 25 stopni, nie ma żadnego znaczenia.
Niezrażona tym faktem (a nawet nieco zadowolona, bo wymyśliłam sobie, że turysta nie stanowi atrakcyjnego celu dla nożowników, którzy ostatnio grasują w Izraelu) udałam się w lekkim obuwiu na spacer po Tel Awiwie, który odkrywałam na nowo po prawie dziesięcioletnim niewidzeniu.Jaki jest Tel Awiw? To trudne pytanie. Myślę, że wiele zrozumiecie, gdy popatrzycie na to zdjęcie:


Każdy kawałek tego miasta jest inny, każdy ciekawy i zupełnie niepasujący do reszty. Wedle uznania – można stwierdzić, że to wada albo przeciwnie, że zaleta, bo dla każdego coś miłego. Wielbiciele stali i szkła znajdą tu dzielnicę drapiących chmury szklanych wież, w których mieszczą się przeróżne ważne i tajne instytucje. Ci, którzy – tak jak ja – są bardziej staromodni mogą sobie spacerować pośród uroczych, starych domów i bujnej śródziemnomorskiej roślinności.
Jednak te wszystkie kwiaty, krzewy i pnącza nie rosną sobie tak po prostu. Choć w Tel Awiwie wody nie brakuje –  bardzo miłe ciepłe morze ciągnie się wzdłuż całego miasta,


 to żeby móc się cieszyć  taką zieloną trawą 

to chyba dudki, prawda? No, w każdym razie nie wróble i nie gołębie

i kolorowymi kwiatkami, do każdej roślinki trzeba podłączyć kroplówkę.


O tym, że znajduję się w kraju pustynnym przypominały mi nie tylko rurki na trawnikach, ale też siwy dym, który opanował miasto akurat w pierwszy dzień mojego pobytu. Rano było jeszcze w miarę znośnie, ale popołudniu pył i piach przywiane gdzieś z pustyni stały się naprawdę dokuczliwe – niebo poszarzało, zdjęć się praktycznie nie dało robić, bo widoczność była jak we mgle. Na ulicach pojawili się ludzie w maseczkach na twarzach i bardzo dużo szarych samochodów. Właściwie wszystkie zrobiły się szaro-bure.


Na szczęście w nocy spadł deszcz i następne dni były już takie jak powinny – słoneczne, ciepłe, zachęcające do spacerów, uprawiania sportów wodnych, 


wylegiwania się na plaży i przesiadywania w ogródkach restauracji, których w Tel Awiwie jest naprawdę mnóstwo. 


W ogóle miasto to ma rozrywkowo-wypoczynkowy charakter. Jeśli jednak ktoś chciałby czegoś więcej niż tylko miłego tracenia czasu, to Tel Awiw ma do zaproponowania kilka miejsc o znaczeniu historycznym. Chodzi o historię współczesną, bo miasto jest młode i jakiekolwiek  sprawy zaczęły się tu dziać dopiero nieco ponad sto lat temu, ale nie umniejsza to wagi wydarzeń. Można na przykład odwiedzić miejsce, w którym ogłoszono powstanie państwa Izrael oraz dom jego pierwszego premiera. Dawid Ben Gurion nie mieszkał w luksusowych warunkach, 

w żydowskim domu, żeby zachować zasady koszerności potrzebne są dwa zlewy

jedyne co w jego domu naprawdę imponuje to biblioteka zajmująca całe piętro i niektóre z pokoi na parterze. 

syn Ben Guriona skarżył się, że gdy miał się żenić, ojciec spytał go, jaką z tej uroczystej okazji chciałby dostać... książkę. A jemu potrzebna była pralka i lodówka!

No ale urodzony pod koniec XIX wieku w Płońsku, pan Ben Gurion to dziecko miejsc i czasów, w których nawet „szewc był poetą, zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem”. Dziś już tak nie ma, mieszkańcy Tel Awiwu są na wskroś nowocześni, raczej nie przesiadują w bibliotekach, a „prawdziwego” starego Żyda to w ogóle trudno spotkać. 


Synagogę też. To znaczy na pewno jest ich dużo, ale w przeciwieństwie do kościołów i meczetów budynki, w których mieszczą się żydowskie domy modlitwy, nie wyróżniają się z zewnątrz niczym szczególnym. Nie rzucają się w oczy i wychodzi na to, że nie mam na zdjęciu żadnego. Pokażę Wam więc kościoły. W południowej części miasta, w starej Jaffie  jest ich kilka, należących do różnych odłamów chrześcijaństwa. 

kościół greckokatolicki

W jednym z nich, katolickim kościele św. Piotra


 jest nawet obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. 


A kim są wierni? Do tego akurat kościoła przychodzą chyba głównie Arabowie (i Polacy, jedna niedzielna msza odprawiana jest po arabsku, druga po polsku), natomiast w kościele św. Antoniego -  do którego trafiłam na niedzielną mszę – nie tylko wierni, ale też ksiądz i ministrant byli z Filipin.

chór kościelny też filipiński


Rety, koniec! Myślałam, że uda mi się upchnąć cały Tel Awiw w jeden wpis, bo przecież to żadne ważne miasto. Przy takiej na przykład Jerozolimie, gdzie z każdym kamieniem wiążą się najważniejsze momenty z  historii świata, Tel Awiw jest pyłkiem zupełnym. A jednak chciałabym napisać o nim jeszcze parę zdań. Pozwolicie więc, że dokończę jutro (albo pojutrze).

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza