niedziela, 13 kwietnia 2014

Niedziela Palmowa


Niedziela Palmowa. W Warszawie palemki są raczej małe, ale jeśli komuś chciałoby się trochę ruszyć, może pojechać do Lipnicy Murowanej (wg. oficjalnej strony internetowej tej gminy, Lipnica leży 15 km od Bochni i 50 od Krakowa, Tarnowa oraz Nowego Sącza)i  zobaczyć prawdziwie wielkie palmiska. Od 1958 roku organizowany jest w tej miejscowości konkurs na najwyższą palmę, a ponieważ miejscowa ludność ambitnie podejmuje wyzwanie i stara się za każdym razem pobić rekord z poprzedniego roku, to żeby wygrać w ostatnich latach trzeba zrobić palmę dłuższą niż 35 metry.



Zrobić to jedno (jeśli ktoś chce mieć ładną gęstą palmę, to musi poświęcić na jej wyprodukowanie strasznie dużo kolorowej krepiny oraz czasu),
 
 ale potem trzeba ją jeszcze ustawić, bo do konkursu kwalifikują się jedynie palmy stojące.

podnoszenie palmy
 
Zajęcie przy tym ma kilka osób. Jeden człowiek musi wdrapać się na drzewo,
 
 dwóch czy trzech stoi pod drzewem i ciągnie za linę przyczepioną do wierzchołka palmy i przerzuconą przez gałąź, inni zaś asekurują i podtykają pod palmę specjalne podtrzymujące widły.
 
 Umęczyć się przy tym muszą nieźle, na szczęście, gdy palma już stoi, mogą odetchnąć i uzupełnić spalone kalorie smakołykami wystawionymi na towarzyszącemu wystawie palm jarmarkowi.


Turysta też może sobie kupić wiejski chleb, kiełbasę albo zmielić ziarno.
 
I nawet - napatrzywszy się na wszystko -
kolorowe palmy, barwne stroje ludowe...
 
 
 zdążyć jeszcze do niedalekiej Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie w Niedzielę Palmową gromadzą się istne tłumy, żeby obejrzeć uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy
aktorami są przede wszystkim zakonnicy z klasztoru Bernardynów, ale jeśli ktoś chciałby się do nich dołączyć, to można, rozmawiałam kiedyś z jednym z braci, który powiedział, że brakuje im wykonawczyń ról kobiecych i że jeśli chcę, mogłabym np. zagrać Weronikę podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek
 
 
w pięknym otoczeniu jednego z naszych najważniejszych zabytków, wpisanego na listę UNESCO. Jak można przeczytać na stronie sanktuarium: „ Kalwaria Zebrzydowska jako zabytkowy zespół architektoniczno-krajobrazowy i pielgrzymkowy - Bazylika, Klasztor OO. Bernardynów i Dróżki - będący unikalną wartością kulturową, przyrodniczą i kultową, został jako jedyna na świecie kalwaria, a jest ich w całej Europie ponad tysiąc, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa”.


Jeśli więc ktoś jeszcze tam nie był, to warto nadrobić to niedopatrzenie. A Niedziela Palmowa jest do tego świetną okazją.

Niedziela Palmowa w Kalwarii Zebrzydowskiej

1 komentarz: